Niespełna 50 kilometrów na północ od Blackpool, nad rzeką Lune, leży stare angielskie miasto Lancaster. Wikipedia podaje, że 16 lat temu zamieszkiwało w nim czterdzieści cztery i pół tysiąca osób. Z kolei na internetowej stronie Lublina, skądinąd miasta partnerskiego, ludność Lancaster urosła do nieprawdopodobnej liczby 150 tysięcy. Myślę, że bez większej szkody dla prawdy możemy odjąć tę jedynkę z przodu i pozostać przy pięćdziesięciu tysiącach.
Zwiedzanie tego położonego w połowie drogi pomiędzy Londynem a Glasgow miasta rozpoczęliśmy od zamku (Lancaster Castle), którego początki sięgają XIII wieku. Obecnie znajduje się w nim sąd oraz więzienie. Tuż obok zamku wznosi się okazała bryła kościoła św. Marii z XV wieku. Widoczna z pobliskiej autostrady wieża (dobudowana w połowie XVIII w.) jest jednym z głównych symboli architektonicznych miasta. W Lancaster jest zresztą stosunkowo dużo kościołów, w tym zbudowany w 1984 roku polski kościół katolicki p.w. M.B. Królowej Polski. Nie jest on może zbyt okazały, ale stanowi główny ośrodek polskiego życia religijnego w hrabstwie Lancashire. Przy tej samej Nelson Street, lecz nieco wyżej znajduje się angielska rzymsko-katolicka katedra św. Piotra z połowy XIX wieku.
Na obrzeżach Lancaster rozciąga się na 54 akrach piękny park (Williamson Park). Rosnące tu różne gatunki drzew i krzewów (w tym wiele z zielonymi liśćmi mimo zimowej pory) zostały posadzone ponad sto lat temu. Nieopodal na wzgórzu wznosi się okazały gmach Ashton Memorial. Jego zielonkawa kopuła widoczna jest praktycznie z każdej strony miasta. Z kolei z tarasu widokowego usytuowanego w połowie wysokości Ashton Memorial rozciąga się wspaniała panorama miasta i okolic (korzystanie z lunety tylko 20 pensów).
Tuż obok zamku znajduje się piętrowy i na bieżąco monitorowany parking. Jest on godny polecenia również ze względu na cenę (3 godziny postoju kosztuje 2,80 funta). Dla porównania w centrum Manchesteru na podobnym parkingu, aczkolwiek bez kamer, za godzinę trzeba wybulić 4 funty. Z kolei w śródmieściu Liverpoolu za postój na chodniku zapłacić trzeba 2 funty.